Gerçek suçluların medyatik bir ortamda, halk oylamasıyla cezalandırıldığı yakın bir gelecekte hiç tanımadığı birinin cinayetiyle suçlanan bir adam, hayatını kurtarmak için tüm ülkeyi masumiyetine ikna etmeye çalışır. 

SUÇ / MACERA

ANTOLOJİ - 8x45' BÖLÜM

HİKÂYE

Yakın bir gelecekte adalet anlayışı tamamen değişmiş ve tüm suçlular halk oylamasıyla cezalandırılmaktadır. AdaletTV üzerinden yayın yapan bu yeni hukuk sisteminde, suçlular canlı yayınlarda yargılanmaktadır.    İstanbul’da kendi yağında kavrulan Mehmet Eken, kardeşinin evlilik masraflarını karşılayabilmek için iki durakta birden çalışan bir taksi şoförüdür. Bir gece taksisine binen Göktüğ Varan isimli medya patronunun ertesi gün ölü bulunmasıyla, hiç tanımadığı bu adamın cinayetinde baş zanlı durumuna düşen kahramanımız kendini birden bu naklen adalet sisteminin odağında bulur.  Hakkındaki suçlamaların hepsini reddeden Mehmet, linç kültürünün gündelik hayatın bir parçası olduğu günlerde hem masumiyetini kanıtlamak hem de gerçek katil/leri bulmak için çalışmaya başlar. Fakat geçmişindeki bir trajedinin ve cezasız kalmış bazı suçlarının da ortaya çıkması uzun sürmez ve kahramanımız hem ülkeyi hem de seyircileri tam olarak ikiye bölecek bir hikayenin baş kahramanı olur.

Bölümler

İnteraktif Sezon Finali?

Adam Asmaca, televizyon tarihinde bir ilke imza atarak her sezonunu interaktif bir finalle bitirmeyi planlamaktadır. Hikâyenin kurgusuyla paralel olarak seyirciyi de AdaletTV’de oy kullanabilen bir katılımcıya dönüştürecek olan bu bölümler, izleyicilerin dava hakkındaki kararına göre ekrana gelecek iki farklı son içerecektir. 

Karakterler
MEHMET EKEN
MEHMET EKEN

ZANLI

İki farklı durakta taksicilik yaparak geçinen Mehmet, geçmişte  direksiyonda kendisinin olduğu bir kazada tüm ailesini kaybetmiş, kardeşinin de askere gitmesiyle iyice yalnız kalmış bir adamdır.

AYLİN ONGAN
AYLİN ONGAN

ADALET TV SUNUCUSU

AdaletTV’nin primetime’daki yüzü olan Aylin, halk tarafından sevilen ve yürekli, sahici biri olarak bilinir. Gerçekte ise AdaletTV yayınlarına müdahale edebilecek kadar hırslı bir kadındır.

KEMAL ARPACI
KEMAL ARPACI

AVUKAT

Ömrünü hukuğa adamış bir avukat olan Kemal, AdaletTV’nin bir kurgudan ibaret olduğunu savunmakta ve Mehmet’in davasına denk gelene kadar kendini bu yayınlardan uzak tutmuş bir adamdır.

EBRU YENER
EBRU YENER

HALK TEMSİLCİSİ

Halkın görüşlerinin yayınlara yansımasından sorumlu olan Ebru’nun en büyük ikilemi ise genelde halkın fikirlerine katılmamasıdır.

GÖKTUĞ VARAN
GÖKTUĞ VARAN

KURBAN

AdaletTV’nin bağlı olduğu medya şirketinin kurucusu olan Göktüğ, halk tarafından saygıyla anılan eski bir televizyon yıldızıdır.

BEGÜM DURU
BEGÜM DURU

YAPIMCI

AdaletTV’de yapımcı olarak işe başlayan Begüm, yaptıkları yayınların pek de adaletli olmadığını fark ettiğinde bunu değiştirmek için elinden geleni yapacaktır.

OKTAY TUFAN
OKTAY TUFAN

KRİMİNAL MASA

Kriminal Masa Dedektifi Oktay, AdaletTV’deki cinayet davalarının aranan medyatik yüzüdür.

SENEM KAYA
SENEM KAYA

KANAAT ÖNDERİ

Sosyal medya üzerinden AdaletTV yayınlarını yorumlayan bu kanaat önderinin sayısı milyonları bulan bir kitlesi vardır.

ZELİŞ
ZELİŞ

EV HACKERI

3 çocuk sahibi, evli bir kadın olan Zeliş aynı zamanda beyaz şapkalı bir “ev hackerı”dır.

Evreni

Adam Asmaca, günümüzde sıklıkla karşımıza çıkan medyatik davalar, onları besleyen televizyon programları ve “Cancel Culture” gibi toplumsal hareketleri sivri bir dille eleştiren bir evrene sahiptir. Bu evren aynı zamanda, izleme alışkanlıklarımız ve adalet anlayışımızın ekstrem boyutlara ulaştığı alternatif bir geleceği resmedecektir.

Antoloji

Hikayemizin evreni gerçek ceza kanunlarına dayandığı için, devam sezonlarında toplumu ilgilendiren bir çok konuyu işleyeceğiz. Çeşitli noktalarda birbirlerine pas atacak hikayeler bize tanıdık karakterleri farklı sezonlarda tekrar ziyaret etme şansı verecektir.

VİRAL
VİRAL

İnternette yaptığı bir paylaşım yüzünden hakkında çeşitli davalar açılan genç bir öğrenci devasa bir linç kültürünün ortasında kalırken onun yardımına koşan isim geçmişte aynı sebeple her şeyini kaybetmiş bir avukat olacaktır.

VURGUN
VURGUN

Büyük bir miktarda kripto para çalan bir grup insan bu paraları rastgele insanlara dağıttıkları bir kampanya başlatırlar. Zenginden alıp fakire veren bu grup yakalandığında ise ortada milyonlarca suç ortağı vardır.

FİDYE
FİDYE

AdaletTV’de yargılandıktan sonra her şeyini kaybeden bir zanlı stüdyoyu basarak herkesi rehin aldığında seyircilerin bir arabulucu olduğu büyük bir rehine krizi ortaya çıkar.

FENAŞIK
FENAŞIK

Ülkeyi boydan boya gezerek suç işleyen bir çift yakalandığında seyircileri ikiye bölen ve birden fazla bakış açısına sahip olan karmaşık bir dava başlar.

Hikâye Tonları

Her hikayesinde tek bir davaya farklı bakış açılarından odaklanan Adam Asmaca, günümüz medyasının yakın bir gelecekteki hicvidir.

İşin Aslı

Adam Asmaca, ülkece takipçisi olduğumuz gerçek suç programlarının topluma olan etkisini inceleyen ve bunu yaparken adalet kavramının kişiden kişiye nasıl değişebileceğinin altını çizen bir hikâyedir. Çok da uzak olmayan bir gelecekte, her şeyin medyatikleştiği bir dünyada yayın yapan AdaletTV aslında günümüzdeki gerçek suç programlarının, podcastlerinin ve sosyal medya tartışmalarının 7/24 canlı yayın yapan interaktif karşılığıdır. Halk oylamasının önemli bir parçası olduğu hikâye bu sebeple her sezon finalinde kararı seyircisine bırakmayı ve iki farklı finalle tek bir mesaj vermeyi hedeflemektedir. 

👨🏻‍💻 Teşekkürler 👩‍💻

Ziyaretiniz için çok teşekkür ederim. Farklı bir projeye geçmek için yandaki menüyü kullanabilir veya aşağıdaki bilgileri kullanarak bana ulaşabilirsiniz.

 Emre Ünaylı
05337105000
emreunayli@gmail.com