Dünya gezegeninde işi biten insan ırkı, olaylar ilahi boyutlara varmadan önce aynı gezegeni paylaştıkları tüm canlı varlıklarla hesaplaşmak zorunda bırakıldıkları alternatif bir evrende toplanır. 

KOMEDİ / FANTASTİK / SOSYAL

ANTOLOJİ = 10x30' BÖLÜM

Hesap Lütfen, dünyayla birlikte sonu gelen insanoğlunun, fani hesaplarını göreceği alternatif bir evrende toplanmasını konu alan fantastik bir komedi dizisidir. Her sezonunda toplumun farklı kesimlerinden gelen fanilerin hesaplarının görüleceği bu antoloji dizisi, fanilerin sadece birbirleriyle değil, hayatlarını paylaştıkları tüm canlılarla hesaplaştıkları hafif absürd bir evrende geçer. Seyircisine keyifli vakit geçirtirken yaşadığı hayatı ve tercihlerini sorgulatmayı hedefleyen yapım,  karakterlerinin hayal gücünü gerçek hayattan içgörülerle birleştirerek yarı fantastik yarı realistik bir çizgide ilerler. İnanç konusuna saygılarını sunarak o konuya hiç girmeyen Hesap Lütfen’in tüm odak noktası insanoğlu ve onun fani hayatıdır.

4.40 milyar yaşındaki Dünya gezegeninde daha önce beş kez gerçekleşen ve dinozorların da sonunu getiren kitlesel yok oluş altıncı kez yaşandığında insanoğlu olarak bilinen yaşam formlarının da sonu olur. Dünya gezegeninde işi biten insan ırkı, olaylar ilahi boyuta varmadan önce aynı gezegeni paylaştıkları tüm canlılarla hesaplaşmak zorunda kaldıkları alternatif bir evrende toplanır. Bu evren, herkese göre farklı bir gerçekliğe ama aynı kurala sahiptir: Tüm faniler inançlarıyla yüzleşmeden önce, kişisel hesaplarını görmeli ve Dünya defterini kapatmak zorundadır.

33 yaşındaki ani ölümü sonrası  Hesap Evreni’nde uyanan Emre Özer, kendisinden sonra yaşamın devam ettiğini ve şimdi de tüm fani hayatının hesabını vermesi gerektiğini öğrenince büyük bir şok yaşasa da bu evrene hızlı bir şekilde ayak uydurur. Hesaplarını dilediği şekilde görebileceğini öğrenen kahramanımız, hesaplaşmalarını dramatik anlarla süsleyebileceği Hatasız Kul adlı bir televizyon formatında  görmeye karar kılar. İlk okul öğretmeninden, nefret ettiği patronuna, ona küsen saksı çiçeğinden, beslediği kediye kadar herkes ve her şeyle hesaplaşmaya hazırlanan kahramanımızın ilk “canlı yayın” konuğu ise hiç beklemediği biri olur. Fani hayatı boyunca alternatif bir evrende daha mutlu bir hali olduğuna inanmış olan Emre, bu inancının gerçeğe dönüştüğü ve onun yaşanmamış hayatını temsil eden ikinci bir Emre ile karşılaşır. Her açıdan kahramanımızdan daha üstün ve olgun bir karakter çizen bu ikinci Emre, kahramanımıza tüm hesaplarının ötesinde en başta kendisiyle hesaplaşmak zorunda olduğunu söyler. Böylece hayatı boyunca kendine asla inanmamış olan kahramanımız, inandığı her şeyin gerçek olduğu bir boyutta kişisel inançlarıyla ilgili absürt bir yolculuğa çıkar.

10 bölüm boyunca hayatındaki tüm varlıklarla Survivor adasından, izdivaç programlarına, yetenek yarışmalarından, açık oturumlara uzanan enteresan durum ve mekanlarda hesaplaşan kahramanımız, hikâyesinin sonunda kendisiyle olan hesaplaşmasını da sürpriz bir şekilde görür ve Hatasız Kul evrenini bitirerek inancıyla baş başa kalacağı bir sonraki evrene geçiş yapar.

Popüler kültürle yoğrulmuş renkli bir kişiliğe ve yarım kalmış bir hayat öyküsüne sahip olan Emre Özer, bu özelliklerini kendini bulduğu hesaplaşma evrenine de taşır. Faniliği boyunca, kurduğu hayalleri gerçekleştiremeyen Emre bu yüzden ölüm sonrası gerçekliğini 10 bölümlük bir televizyon programı olarak “yaşamaya” başlar. Böylece karakterimizin tüm hesaplaşmaları abartılı canlandırmalarla süslü dramatik anlara veya absürt durumlar içeren ilahi komedilere dönüşür.

Emre’nin hesaplarından sorumlu olan bu “süpervarlık” aslında onun mantığının sesini temsil etmektedir.

Karakterimizin çocukluğunu temsil eden bu varlık, Emre ve Emre Bey arasındaki hesaplaşmada bir nevi arabuluculuk rolü de üstlenecektir.

Emre’nin fani hayatında tattığı en büyük sevgiyi temsil eden bu kedi, onun hesaplarını karıştıracak 9 canlı bir varlıktır.

Emre’nin alternatif evrende hep “daha mutlu” olan bu versiyonu, onun yaşayamadığı tüm hayallerinin vücut bulmuş halidir. 

Emre’nin ilginç bir şekilde hayranlık beslediği bu efsane ses, gizemli bir şekilde kendini kahramanımız ve onun şeytani ikizi arasındaki çatışmada bulur. 

1×01 – HATASIZ KUL

Öldükten sonra Hesap Evreni’nde gözlerini açan Emre, hesaplarını dilerse dramatik bir pembe dizi veya bir sabah programı ortamında yapabileceğini öğrenir. Böylece hesaplarını “Hatasız Kul” adlı bir televizyon programında görmeye karar veren kahramanımızın ilk “canlı yayın” konuğu tüm hesapları karıştıracaktır. Zira bu konuk, kahramanımızın yarıda bıraktığı hayatını başarıyla tamamladığını iddia eden ikinci bir Emre’dir!

1×02 – HELAL OLSUN! (KİŞİSEL HAYATI)

İlk hesabını ödemeden kaçan Emre, basit hesaplar peşinde koşarken isimsiz gelen bir hesaplaşma tehditi işleri karıştıracaktır.

1×03 – ÇAN EĞRİSİ (EĞİTİM HAYATI)

Tehditin kaynağını eğitim hayatının hesaplarında aramaya başlayan kahramanımız, çan eğrisi denilen zımbırtının bu evrende de geçerli olduğunu öğrenir.

1×04 – MAL MÜLK (İŞ HAYATI)

Tüm çalışma arkadaşlarıyla bir bayii toplantısında bir araya gelen Emre burada “Süper İnsan Kotası” denilen bir kavramla tanışır.

1×05 – ÇEYREK ALTIN (AŞK HAYATI)

Romantik hayatıyla yüzleşmeye başlayan kahramanımız fani hayatı boyunca taktığı çeyrek altınların peşine düşer.

1×06 – HOROZ VE KEDİ (PASTORAL HAYATI)

Emre hayatına giren hayvanlarla hesaplaşırken, yaşamını onların gözünden görmeye başlar. İşler, Emre’nin kedisi Bediş ve onun 9 canına geldiğinde ise sarpa sarar.

1×07 – ABONEYDİM (ÇOCUKLUK HAYATI)

Notun sahibinin kim olduğunu öğrenen Emre, hayatında ona etki etmiş tüm pop kültür öğeleriyle hesaplaşır.

1×08 – ÜÇ DİLEK (YARIM KALAN HAYATI)

Emre, hesaplaşmalarında bir üst seviyeye atladığını ve karşılığında 3 dilek hakkı olduğunu öğrenir.

1×09 – KADİR VE KIYMET (AİLE HAYATI)

Emre sonunda ailesiyle yüz yüze gelirken, ortam kahkaha efektli bir durum komedisine dönüşecektir.

1×10 – E RAPORU (SEZON FİNALİ)

Emre, E raporu adını verdiği hesap kitabını Katibime teslim etmeden son hesabı olan Emre Bey ile yüz yüze gelir. 

Hesap Lütfen! her sezonunda farklı fanilerin hesaplaşmalarını anlatacak bir antoloji olarak planlanmıştır. 

S2: ÖLÜMSÜZ AŞK
8×30′

Ölümlerinin arasında tam 20 yıl olan evli bir çift, Hesap Evreni’nde yeniden bir araya geldiğinde hesaplarını iki kişilik ödemeye başlarlar. Çiftlerden birinin, diğerinin ölümünden sonra yaşadığı ilişkiler işin içine girdiğinde ise, ölümsüz aşkların sorgulandığı romantik bir hesaplaşma yaşanır.

S3: AHİRET KARDEŞLİĞİ
8×30′

Fani hayatları boyunca birbirlerine “Ahiretliğim” demiş üç kadın, “Hesap Evreni”nde tekrar bir ara geldiklerinde aslında pek ortak noktaları kalmadıklarını fark etseler de hesaplarını sık sık birlikte görmek zorunda kalırlar.

S4: MAAİLE
8×30′

Fani hayatları boyunca birbirlerine türlü kazıklar atmış ve büyük sırlar saklamış geniş bir aile “Hesap Evreni”nde karşılaştıklarında tüm gerçeklerin ortaya çıktığı ve rollerin değiştiği nesiller boyu bir hesaplaşma yaşanır.

Mesajını fantastik bir komedi anlayışı arkasına saklayarak vermek isteyen Hesap Lütfen’in asıl gayesi elimizdeki hayatların kıymeti hakkında empati yaptırtmaktır. Hayatını yarınlar yokmuşçasına hesapsız bir şekilde yaşamış bir adam üzerinden ilerleyen ilk sezon, tek bir hayatın sahip olduğu etki gücünden yola çıkarak hesabını vermeyeceğimiz gerçek sonuçlara karşı bir uyarı mahiyeti taşır. Yaşadığı gezegene ve çevresine her gün zarar veren insanoğlunun sonunu anlatan yapım, sahip olduğumuz üstün varlık kibrini alaşağı etmeyi hedefleyen bir hiciv hatta fabldır. 

Hesap Lütfen evreni, her fani için ayrı şekil alabilen ama herkes için aynı kuralların geçerli olduğu alternatif bir evrendir. Burada tüm canlı varlıklar hesap sahibi ve eşittir. İnsanlar ve diğer canlılar bu evrende birbirlerini çeşitli şekillerde anlayabilir ve iletişime geçebilirler. İnanılan her şeyin gerçek olduğu bu evrendeki tüm hesaplaşmalara tarafsız bir katip eşlik etmekte ve tüm hesapların doğru ve adil bir şekilde kapandığından emin olmaktadır. Hesaplarını başarıyla gören faniler, Dünya defterlerini yanlarına alarak, inançlarıyla başbaşa kalacakları bir sonraki seviyeye geçerler ve hikâyeleri sonlanır.

Bir insanın hayatına giren tüm canlılarla olan ilişkisini irdeleyen ve “Kul Hakkı” konseptini “Yaşam Hakkı” şeklinde genişleterek ele alan dizi, sonu hiç gelmeyecekmiş gibi yaşayan insanoğluna ve hayata dair yapılmış eğlenceli bir hiciv hatta fabldır. Türk halkının izlemelere doyamadığı sabah programları, tartışma ve spor programları gibi birçok televizyon formatını kendine ilham alan “Hesap Lütfen!” ana kahramanlarının hayatlarını incelerken Dead Like Me ve Truman Show gibi yapımların dramatik bakış açılarını, canlı yayın televizyon programlarının orantısız enerjisiyle bir araya getirir.

Ziyaretiniz için çok teşekkür ederim. Farklı bir projeye geçmek için yandaki menüyü kullanabilir veya aşağıdaki bilgileri kullanarak bana ulaşabilirsiniz.

 Emre Ünaylı
05337105000
emreunayli@gmail.com