Barış Manço’nun Mançoloji albümü.
Sertab Erener’in Eurovision zaferi.
Yeni Türk Lirası!
Ülkesine ait en güncel anıları bunlar olan 35 yaşındaki Grammy ödüllü dünyaca ünlü müzisyen Mire TÜRKMEN, 2020 yılı başında kendini bavulsuz, pasaportsuz ve her şeye yabancı bir şekilde tekrar Türkiye’de bulur. Burada kaldığı sürede hayata bakış açısı sorgulanan kahramanımızın geçmişinin de peşine düşmesi fazla uzun sürmez ve kaderini kökten değiştirecek dramatik bir “plan” devreye girer. 

35, Müzisyen, Dünya Vatandaşı, Mutlak Kulak, Bipolar, Hayırsız Tek Evlat, Adam Olacak Çocuk…

15 yaşında kazandığı bir burs sayesinde eğitimi için İngiltre’ye giden Mire Türkmen, 35 yaşına girene kadar ülkesine bir adım dahi atmaz. 20 yıl sonra yanlışlıkla geri geldiğinde ise önce Covid-19, daha sonra da gizemli bir şekilde pasaportuna el konulması sebebiyle süre Türkiye’de kalmak zorunda kalır. Mire’nin bu plansız ve uzun ziyareti onun hem ülkesinden ayrılmasına sebep olan geçmişi ile yüzleşmesine, hem de yokluğunda değişen ülkesi ile tekrar tanışmasına sebep olacaktır.

DEFNE YILDIZ
Yeni Bir Dost

Mire’yi karşılamak için görevlendirilen Defne, onun ülkede kaldığı sürede en yakın dostu başta gelmek üzere pek çok şeyi olacaktır.

ARDA EKE
Eski Bir Dost

Mire’yle Kadıköy’de tesadüfen karşılaşan çocukluk arkadaşı Arda köşe yazarıdır. Mire’yi her konuda aydınlatma görevini üstlenen Arda bu vesileyle kendine de itiraf edemediği önyargılarıyla yüzleşmek zorunda kalacaktır.

FERAY BAYSAL
Garip Bir Dost

Arda’nın ayrı yaşadığı eşi Feray, Mire’nin bir süreliğine yeni adresi olacak “Apartman” adlı hostelin sahibidir. Mire ile herkesten ayrı olarak tanışan Feray, ona karşı bir yakınlık hissetmeye başlayacaktır.

MİNE TÜRKMEN
Mire’nin Annesi

Oğlunun yurtdışına gidişinden bir kaç sene sonra kocası Refik’i boşamış Mine, tekrar evlenmiş ve kendine yeni bir hayat kurmuştur.

REFİK TÜRKMEN
Mire’nin Babası

Mire’nin en son 15 sene önce gördüğü babası Refik, yıllar boyunca oğlunu adam etmek için çabalamış ama karşılığını bir türlü alamamıştır.

1. SEZON:

HEMŞERİM MEMLEKET NERE?

8×45

2. SEZON:

ADAM OLACAK ÇOCUK

8×45

ÖZEL BÖLÜM:

ALIVE FROM ISTANBUL

90′

3. SEZON

DÖNENCE

7×60′

DİZİ FİNALİ:

TURKING BACK: EYVALLAH

120′

15 yılın ardından ilk kez, o da yanlışlıkla, Türkiye’ye gelen Mire’nin pasaportuna kendisine açıklanmayan sebeplerden dolayı el konulur. Kendini bavulsuz, pasaportsuz ve her şeye yabancı bir şekilde tekrar İstanbul’da bulan Mire, burada tek bildiği adres olan 81300 Moda’ya gitmeye karar verir.

Moda’da eski arkadaşı Arda ile karşılaşan Mire, pasaportunu geri alana kadar onun yanında kalmaya başlar. Arda sayesinde Kadıköy’de yaşayan bir arkadaş grubunun içine dahil olan Mire, onlar sayesinde geride bıraktığı ülkesiyle tekrar tanışır. Türkiye’de kaldığı sürece, geçmişindeki dışlanmışlıkları tekrar yaşamamak için, kendiyle ilgili bazı gerçekleri saklamayı seçer. Ama bu gerçekler sezon boyunca birer birer ortaya çıkar.

Sezon boyunca pasaportunu geri alma konusunda da başarılı olamayan Mire, son çare olarak yıllardır görüşmediği ailesinden yardım istemek için hareket geçer. Sezon finalinde ailesi ve geçmişiyle barışmayı deneyen Mire, emekli bir komiser olan babasının sert tavırları yüzünden bunu başarmakta zorluk çeker. Babasıyla yaşadığı büyük bir tartışma sonrası evini bir kez daha terk eden Mire’nin bilmediği bir şey vardır: Pasaportuna el konulması aslında ona hayatının dersini vermeye hazırlanan babası Refik’in bir planıdır. 

Bölümler

1×01 – HEMŞERİM, MEMLEKET NİRE?

Dünyaca ünlü besteci Mire TÜRKMEN, Türkiye’deki ilk konseri için 20 yıl aradan sonra ilk kez ülkesine döner.

1×02 – EVERYWAY THAT I CAN

Mire yıllar sonra döndüğü Kadıköy’de geçmişiyle karşılaşmaya başlarken, konserinin provaları kötü bir haberle yarıda kesilir.

1×03 – POPÜLER FETİŞ

Kadıköy’de oynanan bir derbi, Mire dahil herkesin hayatını değiştirecek şekilde sonuçlanır.

1×04 – İNSANLAR NE GÜZEL GÜLÜYOR

Mire’nin konseri COVID-19 tedbirleri kapsamında iptal olur ve Mire, Yeni Zelenda’ya dönme planları yapmaya başlar.

1×05 – YIKILMA SAKIN

Yeni Zelanda’nın sınırları kapamasıyla belirsiz bir süre Türkiye’de kalmak zorunda olan Mire, yeni yaşına da Kadıköy’de sürprizlerle girer.

1×06 – DÜŞÜNME HİÇ

Mire, Kadıköy’de karşısına çıkan geçmişinden kaçmaya çalışsa da son 20 senenin tüm acısı bir gecede çıkar.

1×07 – HOŞÇAKAL KADAR

Mire’nin Türkiye’deki son günlerine döndüğümüzde onun nasıl bir çocukluk geçirdiğini öğrenir ve ailesiyle ilk kez tanışırız.

1×08 – GERİYE DÖNMEYİNCE  (SEZON FİNALİ)

Mire’nin aile evine dönmek zorunda kalmasıyla, kahramanımızın neden yıllardır ülkesine dönmediğinin cevabını öğreniriz. Mire, ailesiyle yüzleşirken aslında bir tuzağa yürüdüğünün farkında değildir. Bu yüzleşme de yaşananlar Mire’nin kaderini tamamen değiştirecek ve geride bıraktığı hayatına geri dönme ihtimallerini son erdirecektir.

Reveal: Refik'in Planı

Hikâyenin birinci kısmı, Mire’nin yıllardır görüşmediği ailesiyle bir araya gelmesiyle sonlanır. Sezon boyunca geçmişi ve ailesi hakkında ipuçları aldığımız kahramanımızın ailesiyle arasındaki çatışmanın tırmandığı son anlarda, res çekerek aile evini bir kez daha terk eden Mire’nin bilmediği şey ise babası Refik’in bu sefer onu adam olmadan elinden bırakmayacağıdır.

Sezonun son sahnelerinde Mire’nin umursamaz gözüken babası Refik’in emekli üst düzey bir devlet görevlisi olduğunu ve yıllardır oğlunu yakından izlediği ortaya çıkar. Kahramanımızın pasaportuna da sahip olan Refik, ülkeye girdiği andan itibaren de oğlunu adım adım takip etmiştir. 

İstanbul’dan ayrılamayan Mire, bir an önce para kazanmaya başlaması gerektiğini fark eder ve müzisyen kimliğini kullanarak geçici bir iş bulmaya çalışır. Hem pasaportunun hem de işinin peşinden koşarken İstanbul’u keşfetmeye başlayan Mire, gitgide kendini bu şehre sıkışmış hissetmeye başlar. Mire’nin ilk sezonda sadece bahsedilen psikolojik sorunları bu sezonda açığa çıkar. Sezon başında tüm kararlarını yanlış veren Mire’yi düştüğü durumlardan genelde Poyraz kurtarır. Arda ile uzaklaşırken Poyraz’la yakınlaşmaya başlayan Mire, onun tavsiyesiyle bir psikologla görüşmeye başlar. Sezon boyunca psikologla geçirdiği seanslarda çocukluğuna ve geçmişine dair gerçekleri parça parça öğrendiğimiz Mire’nin tüm geçmişini 15. Yaşına yaptığımız bir flashback bölümüyle öğreniriz.  

Sezon sonunda annesinin ısrarıyla babasıyla tekrar iletişime geçmeye çalışan Mire’nin önüne hiç beklemediği bir kağıt gelir: Asker celbi. 

Bölümler

2×01 – VARSIN

Mire, Türkiye’de bir hayat kurmaya çalışırken ailesi de çevresi de şartları zorlamaya başlar.

2×02 – ONUN KARANLIK HUYLARI

Mire’nin giderek bozulan psikolojisi kendini bir piyano başında gösterir. Ona uzatılan yardım edlinin ise gizli niyetleri vardır.

2×03 – YAŞAMAK VAR YA

Mire kariyerinin en büyük sınavlarından birini vermeye hazırlanırken, Türkiye’de ilk kez çalışarak para kazanacağını fark eder.

2×04 – ÖN KOLTUK

Bir bekarlığa veda partisine davet edilen Mire, kendini bir kampın ortasında bulur.

2×05 – SEV BENİ

Kadıköy’e davetsiz gelen bir misafir Mire’nin tüm sırlarını ortaya çıkarır.

2×06 – ASLINDA BİR KONU VAR

Mire’nin sırları gündemdeki tek konudur. 

2×07 – SÜREKLİ DERT

Mire çocukluğunda yazmaya çalıştığı bir şarkıyı hatırlamaya çalışırken kendi karakteri hakkında bazı şeylerin farkına varır. 

2×08 – SİZ BANA ALDIRMAYIN

Mire’nin İstanbul’a veda etmesi gerekmektedir. 

Askerliğini yapmak için sezon başında Kars’a giden Mire, yaşadığı olaylar ve tanıştığı kişiler sebebiyle bambaşka bir insan olarak terhis olur. İstanbul’a dönmek yerine hiç görmediği Türkiye’yi gezmeye karar veren Mire, yanına bir saz alarak yola düşer. Sezon boyunca Anadolu’nun çeşitli şehirlerini ziyaret eden Mire burada karşılaştığı hikayelerle gitgide yontulur. Bu gezisi boyunca kendini her geçen gün Türk hissetmeye başlayan Mire, kışın sonunda Türkiye’deki ilk konserini vermeye hazırdır. Askerdeki ilk gecesinden beri kafasında bir melodi olan Mire, sezon boyunca bir beste yapmaya çalışsa da konserden birkaç saat öncesine kadar bu besteyi tamamlayamaz. Konser gecesi gelip çattığında Mire hem aylardır görmediği şahitler hem de ailesi en önde yerini almıştır. Babasıyla yaptığı bir konuşma sonrası ilham alarak şarkıyı besteleyen Mire, konserin sonunda bu şarkıyı çalar. Sezon finaline yaklaşırken, Refik’in gözünden izlediğimiz bir bölümde pasaport planının detaylarını açığa çıkar. Oğlunun konser sırasındaki tavırları, anlattığı hikayeler ve bestelediği şarkı yüzünden yaptıklarını tekrar gözden geçiren Refik, planı bitirmeye karar verir ama bunu yapamadan bir kalp krizi geçirerek hayatını kaybeder. 

Sezon finalinde Mire, babasının cenazesinden sonra tüm gerçekleri en acı şekilde öğrenir. 

Bölümler

3×01 – VARIM

Mire, Kars’taki birliğine teslim olur.

3X02 – IŞIK DOĞUDAN YÜKSELİR

Terhisini almaya hazırlanan Mire’nin sürpriz misafirleri vardır.

3X03 – SEYYAH

Mire, İstanbul’a dönmek yerine bir Türkiye turnesine çıkmaya karar verir. 

3X04 – UZUNLAR

Mire, ilk defa geldiği Kaş’ta Türkiye’deki ilişkilerinin eskidiğini fark eder. 

3X05 – ANKARA’DA BİRİ VAR

Mire İstanbul’a dönmeden önce Ankara’ya uğrar. 

3X06 – YİNE SEN İSTANBUL

Mire ülkeye gelme sebebi olan konseri vermek için İstanbul’a gelir. 

3X07 – KÜÇÜĞÜM

Mire’nin Londra’daki eğitim hayatına ait tüm detayları öğrendiğimiz bu bölümde Refiğin planın da başlangıcına tanık oluruz.

3X08 – AH BE BABA!

Mire’nin pasaport hikayesi sürprizlerle dolu bir şekilde sonlanır. 

Pasaportuna kavuşan Mire, kaybettiği babası ve planı hakkında her şeyi öğrenmiştir. Sezon başında babasının ona yapamazsın dediği son şeyi de yapmayı karar veren Mire,  onunla hayattayken yaşayamadığı yüzleşmeyi ölümünden sonra yaşar. Türkiye’deki deneyimlerinden sonra tamamen değişen karakterimizin  geleceğine dair bir karar vermek zorunda kalır. Zira eğer hala Yeni Zelanda vatandaşlığına geçmek istiyorsa ülkeye dönmek için son yedi günü vardır! 

Son haftasında, geldiğinden beri yaşadıklarını, dönüştüğü kişiyi ve Türkiye’deki ilişkilerini sorgulayan Mire hiç beklemediği bir ikilemde kalır: Türkiye’den gitmek veya kalmak. 

Bölümler

4X01 – KİA ORA

Mire’nin Yeni Zelanda’ya döneli bir sene olmuştur.

4X02 – İÇİMDE BİR DAĞ

Mire, babasını kaybettikten sonra onun izlerini takip ettiği bir yürüyüşe çıkar. 

4X02 – BU PARTİDE YALNIZSIN

Mire bir yaşına daha Türkiye’de girerken, her geçen gün babasına dönüştüğünü fark eder.

4X04 – HAYAT BÖYLEYMİŞ

Mire, kalıp kalmaması konusunda çeşitli görüşleri değerlendirirken bir takım olası senaryoları gzden geçirir. 

4×05 – EYVALLAH (PART I)

Mire öyle ya da böyle bir karar vermesi gerektiğini fark eder.

4×06 – EYVALLAH (PART II)

Türkiye’de geçirdiği süre sonunda Yeni Zelanda’ya dönen Mire artık eskisi gibi olmadığına fark eder ve hayatında yeni bir sayfa açar.

Turking Back 4 sezon süren hikayesinde Mire Türkmen’in Türkiye’de zoraki olarak geçirdiği dört seneyi anlatır. Karakterimizin ülkeden ayrılmadan önce geçirdiği çocukluğu ise hikaye boyunca varlığını gösterse de, bu zaman örgüsüne ait cevaplar dört adet özel bölümde verilir.

Kronolojiyi büyütmek için üzerine tıklayın.

Falanlar Filanlar, ülkemizin son 20 yılda geçirdiği köklü değişikliklere yabancı olan ve evrensel bir bakış açısına sahip Türk bir karakterin hikayesi üzerinden, nostaljiyle geleceğe karşı umudu birleştirmeyi hedefleyen bir dramedidir. Dizi vermek istediği toplumsal mesajlarını, bireysel karakterler ve onların hikayeleri üzerinden verir. Zira hikayemizin derdi bu ülkenin kendisiyle değil, insanlarıyladır. Falanlar Filanlar hepimizin özlem duyduğu geçmiş güzel günleri hatırlatıp, o günleri tekrar yaşamanın mümkün olduğu mesajını işler. Bunu yaparken de toplumun uzun zamandır kanayan yaralarını deşmez aksine o yaraları iyileştirerek bizi tekrar bir araya getirmeyi hedefler. 

Tick Tick Boom’un hayata bakış açısı, Hayat Sevince Güzel’in tamamı, This Is Us’ın nesilleri kapsayan hikayesi, Across The Universe ve LaLaLand’in müzikal dünyaları… Turking Back’i kafanızda canlandırabilmeniz için doğru örnekler olurdu.

Müzik, kahramanımızın hayatının vazgeçilemez bir parçası olduğu için, müzik kullanımı da hikâyemizin bel kemiklerinden biridir.

Her ne kadar ülke gündemini pop şarkıcıları meşgul etse de Türkiye’nin son dönemlerde alternatif müzik sahnesi adına Dünya çapında isimler çıkardığı pek de konuşulmaz. Turking Back, hikâyesi boyunca bu müzisyenleri sadece sahnesine davet etmekle kalmaz, onları  Mire’nin yolculuğunun bir parçası yapacak şekilde de kullanır. Bu sebeple her bölümde izleyicisine müzik klibi şeklinde kurgulanmış montajlar değil, gerçek performanslar sırasında geçen sahneler izletmeyi hedefler.

Ayrıca Turking Back, Mire’nin çocukluğuna ait şarkıları günümüz müzisyenlerine yeniden yorumlatmasıyla, Mire’nin yaptığı özel bestelere kadar kendine  geniş bir müzikal dünya kurar.

 Emre Ünaylı
05337105000
emreunayli@gmail.com