Uludağ’ın eteklerindeki 700 yıllık Gökeren köyünde yaşayan insanlar, doğaüstü varlıklarla iletişimde olduklarına ve köyün dünyanın sonunda büyük bir rol oynayacağına inanmaktadırlar. Dağda kaybolan genç bir adamın ise önce bu kehanete inanması daha sonra ise onu engellemesi gerekecektir. 

MACERA, BİLİM KORKU, GİZEM
3 SEZON = 26x50' BÖLÜM

Bursa Kapalıçarşı’da yaptığı büyük soygun sonrası Uludağ’da saklanan 22 yaşındaki tur rehberi Gökhan Yıldırım, burada geçirdiği süre boyunca hem Jandarma’nın dikkatlerini üzerine çekmesi hem de gizemli bir geyiğin peşine takılması sebebiyle, kaldığı otelden kaçmak zorunda kalır. 

Yılın en uzun gecesinde dağdan ayrılmaya çalışan kahramanımızın kaçış planı onu takip eden geyiğin karşısına çıkmasıyla suya düşer. Kendini korumak için kazara da olsa geyiği vuran Gökhan, onun ölümüne sebep olduğunda garip görünümlü bir adam tarafından da saldırıya uğrar. Yıllardır insan içine çıkmamış ve dağda köpekleriyle tek başına yaşayan bir adam olan Eyüp tarafından alı konulan kahramanımız, ondan sadece bir geyik vurmadığını ve “Ulular” efsanesine göre Uludağ’a özgü bir neslin soyunu tükettiğini öğrenir. Yaşadıklarından sonra sıradan bir soygun da yapmadığını anlayan kahramanımız, bu tekinsiz adamın elinden kaçtığında ise dağın karanlık tarafında kaybolacağı gerilim yüklü bir yolculuğa çıkar. 

Kafasız kardan adamlar, gaipten gelen ses, insan ve hayvanlarla dolu bu yolculukta, yavru bir geyiğin rehberliğinde hayatta kalacak olan Gökhan’ın kaderi ise, Gökeren isimli terk edilmiş bir köye varmasıyla tamamen değişir. Zira yedi yüz yıllık bir tarihe sahip olan Gökeren isimli bu köy, dağı mesken tutmuş keşiş ve evliyalar tarafından kadim bir sırrı korumak için kurulmuştur. Köye varmasıyla hayatı kurtulmak yerine daha da tehlikeye giren Gökhan, peşindeki belalardan kurtulmaya çalışırken, uzun süredir insanlıktan saklanmış bu sırrı keşfeder: Dünya üzerinde hüküm sürmeye hazırlanan beşinci bir mevsim vardır! 

Tarihte ne zaman ortaya çıksa kitlesel yok oluşlara sebep olarak, gezegendeki hayatı dengeye sokan Beşinci Mevsim, Ulular kehanetine göre binlerce yıllık uykusunun sonuna gelmektedir.  

Geçmişi sebebiyle yaşadığı şehre ve tarihine hâkim olan kahramanımız, daha önce hiç duymadığı bu efsanenin içinde kayboldukça, Ulular ile Beşinci Mevsim’in gerçek olduğunu ve kendisinin de dört mevsimden birinin varisi olabileceğini öğrenir. Böylece kendini bir anda mevsimler arası epik bir savaşın kıyısında bulan Gökhan, bir hırsız olarak çıktığı yolculuğunu bir kahraman olarak tamamlaya çalışsa da Beşinci Mevsim onun sandığından çok daha hızlı ve beklenmedik bir şekilde gelecektir. 

Bölgenin en yüksek dağı olan Mysian Olympos kimi efsanelere göre Hz. Süleyman’ın Dünya’daki tılsımlı hazinesinin yattığı bir cennettir. Roma imparatorluğu döneminde çevrede yaşayan keşişlerin burayı mesken tutmasının en önemli sebebi ise dağın mucizevi olaylara sahne olan muazzam bir hayat kaynağı olmasıdır. Osmanlı’nın Bursa’yı fethinden sonra dağdaki manastırlarda inzivaya çekilen keşişler, dağın öğretilerini kendilerinden sonra gelen Müslüman dervişlerle paylaşmış ve onları doğanın kadim sırlarıyla tanıştırmışlardır. Bursa’nın ünlü erenlerinin de bu dağda yaşadıkları deneyimler sonrası “Evliya” sıfatına vakıf oldukları düşünülmektedir. Doğada geçirdikleri vakitlerde, “Ulular” adını verdikleri gizemli varlıklarla iletişime geçtiklerini iddia eden bazı alimler, bölgeye kalıcı olarak yerleşmiş ve dağın karnına Gökeren isimli bir köy kurmuşlardır. Ulular olarak bilinen varlıklarının insanoğluyla ilk teması M.Ö 4. YY ’da Olympus dağındaki Aynalı Göl’de gerçekleşmiştir. Dağın ilk sahipleri olarak bilinen bu gizemli varlıklar, iletişime geçmek istedikleri kişilere rüyaları ve doğa aracılığı ile ulaşsalar da geçmişte bu gizemli varlıkların, algıları açık bazı kişilere gözüktükleri hatta onlarla aynı sofraya oturdukları rivayet edilmektedir. Ulular’ın tek amacı, bölgenin hayat kaynağı olan Uludağ’ın korunmasıdır, bu yüzden o kaynağa en muhtaç olanlarla, insanoğluyla, iletişime geçmiştir. Lakin kendisine bahşedilen bu cennetle yetinmeyen aç gözlü âdem oğlu, yerin dibindeki hazinelerin de peşine düşmüş ve bir süre sonra Uğursuz’la tanışmıştır. Ulular’la aynı alemden olmasına rağmen onların ilahi düşmanı olan Uğursuz, dağdaki Volfram madenlerini yuva bellemiş, gün ışığından asla hayır görmemiş, kurnaz bir güçtür. Kötücül varlığını dağın etrafını saran şehirde saf insanları kandırarak yayan Uğursuz, dağdaki maden ocaklarının açılmasıyla birlikte oradaki insanlarla iletişime geçebilmiş ve binlerce yıllardır korunan bu bölgenin sonunu getirmek için onların aklını çelmeye başlamıştır.

Günümüze yaklaştıkça Uludağ’ın kolay ulaşılabilir bir yere dönüşmesi ve eteklerinde devasa bir şehir kurulması sebebiyle, dağ mistik gücünü kaybetmiş, Ulular ise bir şehir efsanesine dönüşmüştür. Bir zamanların “Cennet Bahçesi” olarak anılan Gökeren köyü ise kalıcı bir karanlığa bürünmüş “Kayıp Kahramanlar”ın dönüşünü beklemektedir.

GÖKHAN YILDIRIM
KAYIP KAHRAMAN
Bursa Kapalıçarşı’da yaptığı soygun sonrası Uludağ’a kaçan Gökhan, önce bir geyiğin daha sonra ise tüm dağın peşine düşeceği kimsesiz bir gençtir.
EYÜP KARUN
ULU ÇOBAN
Çevrede “Deli Çoban” olarak da bilinen Eyüp, köpeklerden oluşan sürüsüyle gözlerden ırak bir hayat süren ve dağın tüm sırlarına vakıf olmuş gizemli bir adamdır. 
İPAR GÖKEREN
DONUK GELİN

Yirmi yıl önce Uludağ’da gerçekleşen bir facianın sorumlusu olduğunu düşünen İpar,  bu sebeple yeni doğmuş bebeği ile kendi hayatını sonlandırmış bir kadındır. 

DORUK ÇELEBİ
AFAD 

Jandarma ile ortaklaşa gerçekleştireceği bir tatbikat için dağa gelen Doruk, bir atın peşinden çıkacağı yolculukta dağın sırlarını çözmeye başlayacak zeki bir adamdır.

ÖZGÜL
JANDARMA. ASTSB. KID. ÇVŞ
Bölge Komutanlığında Astsb. Kıd. Çvş. Rütbesiyle bulunan Özgül, dağın güvenliğini sağlamak için resmi olarak görev yapan tek kadındır. 
TİMUR YURDAKUL
JANDARMA BÖLGE KOMUTANI

Mıntıkasında açıklayamadığı olaylar gerçekleşmesinden hiç hoşlanmayan Jandarma Bölge Komutanı Timur, dağa ve sakinlerine oldukça hakim bir adamdır.

İBRAHİM KARUN
KARUN OTEL SAHİBİ
Dağın en eski otellerinden biri olan Karun Otelin sahibi olan İbrahim, yıllar önce dağda yaşanan bir faciada tekerlekli sandalyeye mahkum olmuştur.
DİLARA ONGAN
KARUN OTEL MÜDÜRÜ
Bölgenin en büyük işletmelerinden Karun Otel’in müdürü olan Dilara, gündelik işleri arasında efsanelere vakit ayıramayacak kadar yoğun bir kadındır.
SACİDE KIZIK
OTEL AŞÇISI
Karun Otel’inde şef olarak çalışan Sacide, dağın gizemli yönlerinin farkında olan inançlı bir kadındır.
TAYLAN YEŞİL
ULU A.Ş. CEOSU
Bölgenin en zenginlerinden olan Taylan, dağdaki değerli şeylerin peşinde olan aç gözlü bir iş adamıdır.
METİN EKE
ULUDAĞ ÜNİ. ÖĞR. GÖR.
Bakacak iletişim kulesinde gizli bir araştırma yürüten Metin, dağda gerçekleşen doğaüstü olayların arkasında gizli bir mesaj olduğunu düşünmektedir.
MUHTAR
GÖKEREN KÖYÜ MUHTARI
Kendisinden uzun süredir haber alınamayan Muhtar, hayvani içgüdülerine teslim olmak zorunda kalmış lanetli bir adamdır.
ULYA ALAÇAM
ASIRLIK ÇINAR
Bölgenin tüm sırlarına sahip olan 100 yaşındaki bu kadın, beşinci mevsim gelmeden önce mirasını bırakabileceği birini aramaktadır.
GÜRGEN MİSİ
KAYNAĞIN BEKÇİSİ
Uludağ’ın batı eteklerindeki Gölyazı köyünde yaşayan Gürgen, dağdan bilerek uzak duran güçlü bir adamdır.
NEVİN MİSİ
YEŞİL GELİN

Gürgen’in gözünden bile sakındığı kızı Nevin, tıpkı babasının gençliği gibi meraklı ve cesur bir kızdır.

DONBAYLAR
KORKU FİGÜRLERİ
Dağda sık sık karakterlerimizin karşısına çıkan bu figürlerin ardında bir şehir efsanesi gizlidir.
ASA
ULULAR’IN BEKÇİSİ
Dışarıdan bir çoban köpeği gibi gözüken Asa aslında Ulular’ın bekçisi ve dağın en büyük koruyucusudur.
ARKA
KIŞ HABERCİSİ

Uludağ’a özgü geyiklerin sonuncusu olan Arka’nın bir trajedide kırılan boynuzu, aynı zamanda dağın sonunu işaret eden bir simgedir.

DORU
KAÇAK
Şehirden kaçarak dağa çıkan bu gizemli at, gerçek sahibini aramaktadır.
APOLLO
BAHAR’IN HABERCİSİ

Uludağ’ın gezegene armağanı olan bu hayvanın nesli tükenmek üzeredir.

“Bursa Kapalıçarşı’da yaptığı soygundan Uludağ’a kaçan Gökhan, bu mitolojik dağda kaybolarak, dört mevsim arasında yaşanan ve çoktan başlamış bir savaşın ortasına düşer.”

Bölümler

1×01 – ULUDAĞ’A HOŞ GELDİNİZ

Bursa Kapalıçarşı’da gerçekleştirdiği soygun sonrası Uludağ’a kaçan Gökhan, dağda geçirdiği süre boyunca bir geyik tarafından takip edilmeye başlar ve peşindekilerden kurtulmak isterken dağda kaybolur.

1×02 – KIŞ DÖNÜMÜ

Yılın en uzun gecesi olan 21 Aralık’ta gizemli bir adam tarafından alıkonulan Gökhan’ın başlattığı olaylar, gerçek sahibini arayan başıboş bir atın dağa gelmesiyle karışır.

1×03 – KARDAN ADAMLAR

AFAD görevlisi Doruk, dağda yaşanan garip olayların kendisiyle bir alakası olduğunu düşünürken, Gökhan’ı elinden kaçıran Eyüp hayatını kurtarmak için yıllardır kaçtığı insanlardan yardım istemek zorunda kalır.

1×04 – PATİKA

Dağda kaybolan Gökhan bir çıkış yolu ararken, Doruk herkesin deli çoban dediği Eyüp’ün peşinden gitmeye karar verir.

1×05 – GÖKEREN

Doruk sorularının cevabını almak için Eyüp ile birlikte bir yolculuğa çıkarken, Gökhan kendisine nedensiz yere düşman olan bir köye sığınır.

1×06 – MAHSUR

Gökeren’de karşılaşan Gökhan, Eyüp ve Doruk üç ayrı sorunun cevabını bulmak için çabalarken köyde mahsur kaldıklarını fark ederler.

1×07 – ULUFEST

Uludağ’da gerçekleştirilen gençlik festivaline katılan bir grup genç açıklayamadıkları olaylar yaşamaya başlarlar. 

1×08 – BURSA’NIN UFAK TEFEK SIRLARI

Gökeren’den kurtulan Gökhan, Uludağ Üniversitesini ziyaret ederken, bölgenin tarihi sırları da birer birer ortaya çıkar.

1×09 – UĞURSUZ

Milenyuma bir kaç gün kala, “Uğursuz Gece” olarak da bilinen bir gece İpar başta olmak üzere dağdaki bir çok yaşamın sonunu getirir. 

1×10 – KAYIP KAHRAMANLAR

Uludağ’da gerçekleşen beklenmedik kar yağışı sezonun uzamasına ve turizmcilerin yüzünün gülmesine sebep verirken, Beşinci Mevsim kehaneti tarihte eşi benzeri görülmemiş bir felakete yol açarak  Bursa’nın kaderini değiştirir.

(1. SEZON FİNALİ)

“Dört Mevsim’in aynı anda dağa çıkmasıyla dengeler alt üst olurken, Uludağ’ın geleceğine yapılan yeni yatırımlar Beşinci Mevsim’e ait kehanetlerin bir bir gerçekleşmesine sebep olur.”

Bölümler

2×01 – OLYMPOS PRUSA

Yazın gelmesiyle eriyen karlar, eksilen insanlar, Uludağ’ın bambaşka bir yüzünü ortaya çıkarır. Yıllar sonra Gökeren’e geri dönen bir güç ise kışın yaşananların hesabını sormaya kararlıdır.

2×02 – GÖLGE OYUNU

Şehirde düzenlenen bir şenlikte yaşanan gariplikler Eyüp’ün dikkatini çeker. Gökhan, Gökeren’den kaçarak dağın karnına doğru çıktığı bir yolculukta yalnız olmadığını fark eder.

2×03 – KABİLE

Yaz boyunca Bursa’da yaşayan dağ çalışanları gizli bir buluşma gerçekleştirirler. Eyüp, izini sürdüğü olayların tanıdık gelmeye başladığı bir yolculuğa çıkar.

2×04 – YAŞSIZLAR

Albız’ın yeni yüzüyle karşılaşan Eyüp hakkında büyük bir gerçek ortaya çıkarken, Gökhan gizli bir hazinenin peşinde aklını kaybetmenin sınırına gelir.

2×05 – KOSMOS (I. KISIM)

Keşiş Dağı’nda yaşayan Kosmos adlı bir keşiş, geceleri göl kenarında gördüğü gizemli ışıklara bir süre sonra gaipten bir sesin de eşlik ettiğini fark eder.

2×06 – GEYİKLİ (II. KISIM)

Yüz yıllar sonra tekrar bir araya gelen iki tanıdık sima, Keşiş Dağı’nın eteklerinde kadim bir sırrı paylaşırlar.

2×07 – ASA

Albız ve Yaşsızlar dağa geri dönerken, Ulular ve Uğursuzlar arasında başlayan savaşın gidişatını değiştirecek tek bir isim olacaktır.

2×08 – APOLLON VE BİR SERSERİ

(2. SEZON FİNALİ)

Nihayet uyanan Kayıp Kahramanlar, Uğursuz’a karşı verilen savaşta büyük bir üstünlük sağlayacak gibi gözükse de Gökhan’ın yapacağı bir hata her şeyin sonunu getirecektir.

“Beşinci Mevsim’in hüküm sürdüğü yakın bir gelecekte uyanan Gökhan Yıldırım, nesli tükenen Ulular’ı geri getirmenin peşinde son bir yolculuğa çıkar.”

Bölümler

3×01 – İKİBİNOTUZİKİ

2032 yılında Uludağ’da tatil yapan bir aile, onları takip eden tehlikeli bir adam hakkında jandarmaya ihbarda bulunur.

3×02 – KOZANIN DÜŞÜ

Yıllar sonra gizemli bir şekilde tekrar ortaya çıkan Gökhan Gökeren, çehresi bir hayli değişmiş olan Bursa’ya iner.

3×03 – İNKAYA

Bursa’nın yedi yüz yıllık çınarı İnkaya’nın dibinde geçen bir kış günü, Olympus’un Kayıp Kahramanlarının son kez ortaya çıktığı an olacaktır.

3×04 – KAYNAK

Uludağ’daki 3. Oteller Bölgesinin inşaası sırasında keşfedilen yere gömülü bir kapı bölgeyi hareketlendirirken, şehrin efsaneleri eskisi gibi değildir.

3×05 – 16 PLAKA

Palandöken’de işlenen bir cinayetin tek şüphelisi olan 16 plakalı bir araç hem kaçak hem de arayandır.

3×06 – HÜZMELER

Erciyes Dağı eteklerinde yaşayan bir grup köylü yıllardır Hüzmeler adı verdikleri varlıklarla iletişimde olduklarını iddia etmektedirler.

3×07 – ULUHAN… (I. KISIM)

Tüm geçmişlerine sonunda vakıf olan Uluhan, bin yıllık yolculuğunda topladıklarını önüne serer.

3×08 – …VE BİN YILLIK YOLCULUK.

Toroslarda kaybolan bir dağcı donmak üzereyken gizemli bir köye sığınır ve Uluhan adında bir efsaneye tanık olur.

(DİZİ FİNALİ)

1.SEZON: KIŞ (10×45’)

2.SEZON: BAHAR, YAZ VE GÜZ (10×45’)

3.SEZON: BEŞİNCİ MEVSİM (8×45’)

Ulular’ın geniş evreni ve karakter ilişkileri özenli bir şekilde planlanmıştır.

İnsanlık tarihi kadar eski efsanelere konu olmuş mistik bir yer olmasına rağmen bugüne kadar hikayesi anlatılmamış bir dağ: Uludağ. Ulular ise bu dağın gerçek tarihi ile gizem dolu bir macerayı aynı piste çıkartan epik bir “bilim korku” hikayesidir. Evrensel korku hikayelerini, Bursa’nın farklı kültürlerden beslenen binlerce yıllık mistik geçmişiyle lokalleştiren Ulular, bunu Uludağ’ın kış turizmini de arka planına alarak uluslararası derecede ilgi çekici bir şekilde anlatmayı hedeflemektedir.

Ulular, “binge watcher” izleyicinin takip etmeyi sevdiği maceralı bir kahraman olma yolculuğunu gizemli ve gerilimli bir hikayeyle birleştirse de aslında gezegenimizde yaşama tarzımızla ciddi sorunları olan bir yergidir. Hikayesini insanoğlu ve efsaneleri üzerinden anlatan bu trajedinin asıl kahramanı ise gezegenin ilk sahipleri; hayvanlar ve doğadır. 

Ulu Camii Minberindeki Güneş Sistemi

Bursa, tarih boyunca birçok ulusun egemenliğine girmiş ve Osmanlı Devleti’nin fethiyle günümüzde bilinen sınırlarını almış köklü bir bölgedir. Kültürümüzde yaygınlaşmış birçok geleneğin, efsanenin ve evliyanın çıkış noktası olan bu bölgenin gizemli tarihi hala keşfedilmektedir. Geyikli Baba, Emir Sultan, Karagöz ve Hacivat gibi tarihi figürler veya Ulu Camii’nin minberine keşfinden yüz yıllar önce işlenmiş Güneş Sistemi kabartması gibi öğelere ev sahipliği yapan bu şehrin hikayesi henüz layıkıyla anlatılmamıştır. 

Özgün bir hikâye olan Ulular, aşağıdaki içerikleri çeşitli yönlerden ilham alan bir şekilde kurgulanmıştır.

Twin Peaks’in ormanları, Riget’in perili binaları, Lost’un gizemli mitolojisi, The Blair Witch Project’in gerçekçiliği, Contact’ın bilimi ve Taylan Biraderler’in Sır Dosyası’nın o tekinsiz garipliği… Ulular’ı kafanızda canlandırması için iyi örnekler olurdu.

Gerçek ve kurmaca mekanları bir arada konu alan Ulular’ın hikayesi 3 bölgede geçmektedir.

ULUDAĞ
GÖKEREN
BURSA

“When a thief on the run gets lost on a mythical mountain, he kickstarts a chain of events that will eventually turn into a war between four seasons.”

Ulular, hikâyesindeki yerel öğeleri bir kayak merkezi ve çevredeki metropolitan hayatın getirdiği global içgörülerle birleştirerek anlatır. Uluslararası boyutlarda da ilgi çekici bir proje olarak planlanan Ulular,  eğer Netflix üzerinde yayınlanma şansı yakalarsa, platformun ilk orijinal evreni olacak “Kayıp Kahramanlar Evreni”ni oluşturabilecek şekilde tasarlanmıştır.