Uludağ’ın eteklerindeki 700 yıllık Gökeren köyünde yaşayan insanlar, doğaüstü varlıklarla iletişimde olduklarına ve köyün dünyanın sonunda büyük bir rol oynayacağına inanmaktadırlar. Dağda kaybolan genç bir adamın ise önce bu kehanete inanması daha sonra ise onu engellemesi gerekecektir. 

MACERA, BİLİM KORKU, GİZEM
3 SEZON = 26x50' BÖLÜM

Bursa Kapalıçarşı’da yaptığı büyük soygun sonrası peşindekilerden kaçmak için Uludağ’a çıkan 22 yaşındaki Gökhan Yıldırım bir süre sonra kimliğinin açığa çıkması sebebiyle kaldığı misafirhaneden kaçmak zorunda kalır. Yılın en uzun gecesi olan 21 Aralık’ta, kendini bir kar fırtınası içinde bulan kahramanımız peşine düşen Jandarma ekiplerinden kaçarken bastıran siste kaybolur. Donmak üzereyken önce köpeklerle konuşan garip görünümlü bir adam tarafından bulunan Gökhan daha sonra onun elinden kaçarak dağın eteklerine kurulmuş, gözden ırak bir köy olan Gökeren’e sığınır.

Bir zamanlar Uludağ’daki gizli cennet bahçesi olarak anlatılan Gökeren köyü şimdilerde kaçık muhtarı, ürkek atları ve 6 hanesiyle tamamen dış dünyaya kapalı bir hayat sürmektedir. Gökhan’ın köy varması hem Gökeren’in uyanmasına hem de milli park sınırlarına hapsedilmiş kötücül bir gücün yeniden ortaya çıkmasına sebep olacaktır. Efsanelere hiç bir zaman inanmamış olan Gökhan, Uludağ’da yaşadıklarından sonra hem onlara inanmaya başlayacak hem de kendisinin bir efsanenin kayıp parçası olduğunu öğrenecektir. Kayıp Kahramanların geri dönüşüyle tüm sırları ortaya çıkmaya başlayacak olan Gökeren ve Uludağ ise dört mevsim arasındaki destansı bir savaşın ilk cephesi olacak ve bu savaş bir süre sonra Türkiye’nin tüm dağlarına yayılacaktır.

Bölgenin en yüksek dağı olan Olympus kimi efsanelere göre Hz. Süleyman’ın Dünya’daki tılsımlı hazinesinin yattığı bir cennettir. Roma imparatorluğu döneminde çevrede yaşayan keşişlerin burayı mesken tutmasının en önemli sebebi ise dağın mucizevi olaylara sahne olan muazzam bir hayat kaynağı olmasıdır. Osmanlı’nın Bursa’yı fethinden sonra dağdaki manastırlarda inzivaya çekilen keşişler, dağın öğretilerini kendilerinden sonra gelen Müslüman dervişlerle paylaşmış ve onları doğanın kadim sırlarıyla tanıştırmışlardır. Bursa’nın ünlü erenlerinin de bu dağda yaşadıkları deneyimler sonrası “Evliya” sıfatına vakıf oldukları düşünülmektedir. Doğada geçirdikleri vakitlerde, “Ulular” adını verdikleri gizemli varlıklarla iletişime geçtiklerini iddia eden bazı alimler, bölgeye kalıcı olarak yerleşmiş ve dağın karnına Gökeren isimli bir köy kurmuşlardır. Ulular olarak bilinen varlıklarının insanoğluyla ilk teması M.Ö 4. YY ’da Olympus dağındaki Aynalı Göl’de gerçekleşmiştir. Dağın ilk sahipleri olarak bilinen bu gizemli varlıklar, iletişime geçmek istedikleri kişilere rüyaları ve doğa aracılığı ile ulaşsalar da geçmişte bu gizemli varlıkların, algıları açık bazı kişilere gözüktükleri hatta onlarla aynı sofraya oturdukları rivayet edilmektedir. Ulular’ın tek amacı, bölgenin hayat kaynağı olan Uludağ’ın korunmasıdır, bu yüzden o kaynağa en muhtaç olanlarla, insanoğluyla, iletişime geçmiştir. Lakin kendisine bahşedilen bu cennetle yetinmeyen aç gözlü âdem oğlu, yerin dibindeki hazinelerin de peşine düşmüş ve bir süre sonra Uğursuz’la tanışmıştır. Ulular’la aynı alemden olmasına rağmen onların ilahi düşmanı olan Uğursuz, dağdaki Volfram madenlerini yuva bellemiş, gün ışığından asla hayır görmemiş, kurnaz bir güçtür. Kötücül varlığını dağın etrafını saran şehirde saf insanları kandırarak yayan Uğursuz, dağdaki maden ocaklarının açılmasıyla birlikte oradaki insanlarla iletişime geçebilmiş ve binlerce yıllardır korunan bu bölgenin sonunu getirmek için onların aklını çelmeye başlamıştır.

Günümüze yaklaştıkça Uludağ’ın kolay ulaşılabilir bir yere dönüşmesi ve eteklerinde devasa bir şehir kurulması sebebiyle, dağ mistik gücünü kaybetmiş, Ulular ise bir şehir efsanesine dönüşmüştür. Bir zamanların “Cennet Bahçesi” olarak anılan Gökeren köyü ise kalıcı bir karanlığa bürünmüş “Kayıp Kahramanlar”ın dönüşünü beklemektedir.

Ulular hem tarihi hem de coğrafi olarak geniş bir hikaye anlatması sebebiyle 4 Ana Karakter, 11 Yan Karakter, 5 Özel Figür içermektedir.

GÖKHAN YILDIRIM
KAYIP KAHRAMAN
Bursa Kapalıçarşı’da yaptığı soygun sonrası peşine düşen polisleri atlatmak için dağa çıkan Gökhan, bastıran kar fırtınasında hayatta kalabilmek için yıllardır kimsenin ziyaret etmediği Gökeren köyüne sığınmak zorunda kalır.
EYÜP KARUN
ULU ÇOBAN
Çevrede “Deli Çoban” olarak da bilinen Eyüp aslında Gökeren’den kovulmuş bir kraldır. Yıllar önce yaşanan “Uğursuz Gece” de hem ailesini hem de köyünü kaybeden Eyüp, günümüzde Kayıp Kahraman’ın geri dönmesini ve kelebek olup uçacağı günü beklemektedir. 
İPAR GÖKEREN
DONUK GELİN
Uludağ’da gerçekleşen bir facianın başrolünü oynayan İpar, Kış’ın bekçisi olmayı kaldıramamış ve hayatına son vermiştir. 
 
DORUK ÇELEBİ
AFAD 
Kaybolan bir dağcının arama kurtarma çalışmalarına katılmak için Uludağ’a gelen Doruk, dağın sırlarına ilk elden tanıklık edecek ve kışın sakladığı tüm sırları tek tek buldukça akli dengesini kaybetmeye başlayacaktır.
ÖZGÜL
JANDARMA
 
DİLARA ONGAN
KARUN OTEL MÜDÜRÜ
Karun otellerinin müdürü Dilara, bölgede söz sahibi olmanın peşinde inatçı bir kadındır. Otelde yaşanan gariplikleri hasır altı etmede üstüne olmayan karakterimizin en nefret ettiği şeylerin başında ise kar gelmektedir.
TAYLAN YEŞİL
ULU A.Ş. CEOSU
Bölgenin en zenginlerinden olan Taylan, yeni kuracağı 3. Oteller Bölgesi için Gökeren’in de üzerinde bulunduğu arazilerin peşinde olan bir iş adamıdır.
SACİDE KIZIK
OTEL AŞÇISI
Karun Otel’inde çalışan Sacide, önüne çıkan tüm kanlı işleri, yanından ayırmadığı Bursa bıçağı ile ustalıkla halleden inançlı bir kadındır.
TİMUR YURDAKUL
JANDARMA BÖLGE KOMUTANI

Mıntıkasında açıklayamadığı olaylar gerçekleşmesinden hiç hoşlanmayan Jandarma Bölge Komutanı Timur, dağa ve sakinlerine oldukça hakim bir adamdır.

İBRAHİM KARUN
KARUN OTEL SAHİBİ
Karun otellerinde ailesiyle tatil yapan  Bahar, dağda karşılaştığı Eyüp ile geçmişte bir bağı olduğunu düşünmeye başlayacağı olaylar yaşar.
MUHTAR
GÖKEREN MUHTARI

Gökeren’in muhtarı olan bu gizemli adam, köyde bulunan 6 hane üstünde hakimiyet kurmuş ve bölgede sözü geçen biridir. Aslen Ulular efsanesinin mirasçısı olan Muhtar, günümüzde, kendi çıkarları için, bu mirasa ihanet etmiştir.

METİN EKE
ULUDAĞ ÜNİ. ÖĞR. GÖR.
Kilometrelerce öteden bile Uludağ’da olan biten her şeyden haberi olan bu gök gözlemci aslında Bakacak İletişim Kulesinde gizli bir araştırma yürütmektedir.
ULYA ALAÇAM
ASIRLIK ÇINAR
100 yaşındaki Ulya, Alaçam Köyü’nün muhtarıdır. Bölgenin tüm sırlarına hakim olan bu kadın, günümüzde sadece oğlu ile konuşabilmektedir.
GÜRGEN MİSİ
KAYNAĞIN BEKÇİSİ
Uludağ’ın batı eteklerinde Gölyazı köyünde yaşayan Gürgen, dağı uzaktan izleyen bir bekçidir.
NEVİN MİSİ
YEŞİL GELİN

Gürgen’in gözünden bile sakındığı kızı Nevin, tıpkı babasının gençliği gibi meraklı ve cesur bir kızdır.

ULULAR
ULUDAĞ’IN SAHİPLERİ
İnsanlardan genellikle uzak duran bu varlıklar, hayvan ve doğadaki diğer canlıların kılığına girebilmektedir.
ASA
ULULAR’IN BEKÇİSİ
Uğursuz’un en büyük düşmanı olan ASA’nın isminin özel bir anlamı vardır.
APOLLO
ULUDAĞ’A ÖZGÜ BİR YAŞAM
Eyüp’ün kurtuluşu olan bu hayvanın nesli tükenmek üzeredir.
DONBAYLAR
KORKU FİGÜRLERİ
Dağda sık sık karakterlerimizin karşısına çıkan bu figürlerin ardında bir şehir efsanesi gizlidir.
UĞURSUZLAR
KÖTÜ VARLIKLAR
Saf kötülüğü temsil eden Uğursuzlar, insanların karşısına genelde yer altında ve göl diplerinde çıkarlar.

I. KISIM: KIŞ (10×45′)

Uludağ’da geçirdiği üçüncü gecede ortadan kaybolan 22 yaşındaki Gökhan Yıldırım, dağın binlerce yıllık sırlarının birer birer açığa çıkmasına sebep olacak bir olaylar zincirini tetikler. Kahramanımız dağda geçirdiği süre boyunca kafası olmayan kardan adamlar, aniden beliren ışıklar, şifreli radyo frekansları ile karşılaşacak; yolculuğunun sonunda ise doğa dışı varlıklarla iletişimde olduğunu öne süren esrarengiz bir köye varacaktır. 

II. KISIM: BAHAR, YAZ & GÜZ (8×45′)

Kış’ın bitmesi ve Uğursuz’un şehre kaçmasıyla özüne geri dönen Gökeren’in sırları bir bir ortaya çıkmaya başlarken Gökhan, kış mevsiminde yaşadıklarından sonra geleceğini ve yeni öğrendiği geçmişlerini sorgulamaya başlar.  Apollo efsanesinin gerçekleşmesini bekleyen Gökeren halkı ise geç gelen yazın yarattığı büyük bir felaketin ilk elden tanığı olacak ve dağın kaderi sonsuza kadar değişecektir.

III. KISIM: BEŞİNCİ MEVSİM (8×45′)

Beşinci mevsim olarak da bilinen dengesiz bir iklimin hüküm sürdüğü yakın bir gelecekte ortaya çıkan Kayıp Kahraman artık kim olduğunu bilmektedir. Kaybettiği her şeyi geri getirmek için Apollo’nun haritasını kullanarak mevsimlerin peşine düşen kahramanımız yolculuğunun sonunda ise son bir şans elde edecektir. 

Hikâyenin ilk kısmı Uludağ’ın en gözde zamanı olan Kış Sezonunda geçmektedir.

Bölümler

1×01 – ULUDAĞ’A HOŞ GELDİNİZ

Bursa Kapalıçarşı’da gerçekleştirdiği soygun sonrası Uludağ’a kaçan Gökhan,  dağda geçirdiği süre boyunca garip olaylar yaşayacak ve peşindekilerden kaçarken dağda kaybolacaktır.

1×02 – KIŞ DÖNÜMÜ

Yılın en uzun gecesi olan 21 Aralık’ta bastıran kar fırtınası esnasında gizemli bir gücün saldırısına uğrayan Gökhan, dört bir yanda aranırken, onu bulan Eyüp isimli gizemli bir adam olur.

1×03 – KARDAN ADAMLAR

Eyüp’ün elinden kaçan Gökhan, dağda yolunu bulmaya çalışırken kardan adamlarla dolu bir tarla keşfeder. Dağa gelen AKUT görevlisi Doruk ise kahramanımıza ait son GPS koordinatlarının kendisi için tanıdık olduğunu fark eder.

1×04 – GÖKEREN

Donmak üzereyken dağın eteklerinde mistik bir köye sığınan Gökhan, bir süre sonra dağa geldiğinden beri başına gelen gizemli olayların kaynağının bu köy olduğunu öğrenir.

1×05 – 1600 kHz

Bakacak kulesinden 70 yıldır yayın yapan gizemli frekansa ilk kez bir cevap gelir. Uludağ’da başlayan gençlik festivalleri açıklanamayan olayların sayısını arttırır. 

1×06 – KAÇIŞ YOK

Festivalin kapanış gecesinde yaşananlar dağdan ayrılmayı imkansız hale getirirken, bir güç de Bursa’dan Uludağ’a çıkmanın yolunu aramaktadır.

1×07 – ALAÇAM

Uludağ’ın eteklerindeki Alaçam köyünde yaşayanlar oteller bölgesinde yaşanan felaketin ilk tanıkları olurlar.

1×08 – BURSA’NIN UFAK TEFEK SIRLARI

Gökeren’den kurtulan Gökhan, Uludağ Üniversitesini ziyaret ederken, bölgenin tarihi sırları da birer birer ortaya çıkar.

1×09 – UĞURSUZ

Milenyuma bir kaç gün kala, “Uğursuz Gece” olarak da bilinen bir gecede Gökeren’in kaderi sonsuza kadar değişir.

1×10 – KAYIP KAHRAMANLAR

Ulular’ın varlığını inkar etmek için dağa çıkan Gökhan’ı bir çok sürpriz ve her şeyden büyük bir problem beklemektedir.

(1. SEZON FİNALİ)

Kış’ın bitmesi ve Uğursuz’un şehre kaçmasıyla özüne geri dönen Gökeren’in sırları bir bir ortaya çıkmaya başlarken Gökhan, kış mevsiminde yaşadıklarından sonra geleceğini ve yeni öğrendiği geçmişlerini sorgulamaya başlar.  Apollo efsanesinin gerçekleşmesini bekleyen Gökeren halkı ise geç gelen yazın yarattığı büyük bir felaketin ilk elden tanığı olacak ve dağın kaderi sonsuza kadar değişecektir.

Bölümler

2×01 – OLYMPOS PRUSA

Yazın gelmesiyle eriyen karlar, eksilen insanlar, Uludağ’ın bambaşka bir yüzünü ortaya çıkarır. Gökeren’den geriye kalanlar ise yeni bir başlangıç yapmak için Alaçam’a inerler.

2×02 – GÖLGE OYUNU

Şehirde düzenlenen bir şenlikte yaşanan gariplikler Eyüp’ün dikkatini çeker. Gökhan, Alaçam’dan kaçarak dağın karnına doğru çıktığı bir yolculukta yalnız olmadığını fark eder.

2×03 – KABİLE

Yaz boyunca Bursa’da yaşayan dağ çalışanları gizli bir buluşma gerçekleştirirler. Eyüp, izini sürdüğü olayların tanıdık gelmeye başladığı bir yolculuğa çıkar.

2×04 – YAŞSIZLAR

Albız’ın yeni yüzüyle karşılaşan Eyüp hakkında büyük bir gerçek ortaya çıkarken, Gökhan gizli bir hazinenin peşinde aklını kaybetmenin sınırına gelir.

2×05 – KOSMOS (I. KISIM)

Keşiş Dağı’nda yaşayan Kosmos adlı bir keşiş, geceleri göl kenarında gördüğü gizemli ışıklara bir süre sonra gaipten bir sesin de eşlik ettiğini fark eder.

2×06 – GEYİKLİ (II. KISIM)

Yüz yıllar sonra tekrar bir araya gelen iki tanıdık sima, Keşiş Dağı’nın eteklerinde kadim bir sırrı paylaşırlar.

2×07 – ASA

Albız ve Yaşsızlar dağa geri dönerken, Ulular ve Uğursuzlar arasında başlayan savaşın gidişatını değiştirecek tek bir isim olacaktır.

2×08 – APOLLON VE BİR SERSERİ

(2. SEZON FİNALİ)

Nihayet uyanan Kayıp Kahramanlar, Uğursuz’a karşı verilen savaşta büyük bir üstünlük sağlayacak gibi gözükse de Gökhan’ın yapacağı bir hata her şeyin sonunu getirecektir.

Beşinci mevsim olarak da bilinen dengesiz bir iklimin hüküm sürdüğü yakın bir gelecekte ortaya çıkan Kayıp Kahraman artık kim olduğunu bilmektedir. Kaybettiği her şeyi geri getirmek için Apollo’nun haritasını kullanarak mevsimlerin peşine düşen kahramanımız yolculuğunun sonunda ise son bir şans elde edecektir. 

Bölümler

3×01 – İKİBİNOTUZİKİ

2032 yılında Uludağ’da tatil yapan bir aile, onları takip eden tehlikeli bir adam hakkında jandarmaya ihbarda bulunur.

3×02 – KOZANIN DÜŞÜ

Yıllar sonra gizemli bir şekilde tekrar ortaya çıkan Gökhan Gökeren, çehresi bir hayli değişmiş olan Bursa’ya iner.

3×03 – İNKAYA

Bursa’nın yedi yüz yıllık çınarı İnkaya’nın dibinde geçen bir kış günü, Olympus’un Kayıp Kahramanlarının son kez ortaya çıktığı an olacaktır.

3×04 – KAYNAK

Uludağ’daki 3. Oteller Bölgesinin inşaası sırasında keşfedilen yere gömülü bir kapı bölgeyi hareketlendirirken, şehrin efsaneleri eskisi gibi değildir.

3×05 – 16 PLAKA

Palandöken’de işlenen bir cinayetin tek şüphelisi olan 16 plakalı bir araç hem kaçak hem de arayandır.

3×06 – HÜZMELER

Erciyes Dağı eteklerinde yaşayan bir grup köylü yıllardır Hüzmeler adı verdikleri varlıklarla iletişimde olduklarını iddia etmektedirler.

3×07 – ULUHAN… (I. KISIM)

Tüm geçmişlerine sonunda vakıf olan Uluhan, bin yıllık yolculuğunda topladıklarını önüne serer.

3×08 – …VE BİN YILLIK YOLCULUK.

Toroslarda kaybolan bir dağcı donmak üzereyken gizemli bir köye sığınır ve Uluhan adında bir efsaneye tanık olur.

(DİZİ FİNALİ)

Ulular’ın geniş evreni ve karakter ilişkileri özenli bir şekilde planlanmıştır.

İnsanlık tarihi kadar eski efsanelere konu olmuş mistik bir yer olmasına rağmen bugüne kadar hikayesi anlatılmamış bir dağ: Uludağ. Ulular ise bu dağın gerçek tarihi ile gizem dolu bir macerayı aynı piste çıkartan epik bir “bilim korku” hikayesidir. Evrensel korku hikayelerini, Bursa’nın farklı kültürlerden beslenen binlerce yıllık mistik geçmişiyle lokalleştiren Ulular, bunu Uludağ’ın kış turizmini de arka planına alarak uluslararası derecede ilgi çekici bir şekilde anlatmayı hedeflemektedir.

Ulular, “binge watcher” izleyicinin takip etmeyi sevdiği maceralı bir kahraman olma yolculuğunu gizemli ve gerilimli bir hikayeyle birleştirse de aslında gezegenimizde yaşama tarzımızla ciddi sorunları olan bir yergidir. Hikayesini insanoğlu ve efsaneleri üzerinden anlatan bu trajedinin asıl kahramanı ise gezegenin ilk sahipleri; hayvanlar ve doğadır. 

Ulu Camii Minberindeki Güneş Sistemi

Bursa, tarih boyunca birçok ulusun egemenliğine girmiş ve Osmanlı Devleti’nin fethiyle günümüzde bilinen sınırlarını almış köklü bir bölgedir. Kültürümüzde yaygınlaşmış birçok geleneğin, efsanenin ve evliyanın çıkış noktası olan bu bölgenin gizemli tarihi hala keşfedilmektedir. Geyikli Baba, Emir Sultan, Karagöz ve Hacivat gibi tarihi figürler veya Ulu Camii’nin minberine keşfinden yüz yıllar önce işlenmiş Güneş Sistemi kabartması gibi öğelere ev sahipliği yapan bu şehrin hikayesi henüz layıkıyla anlatılmamıştır. 

Özgün bir hikâye olan Ulular, aşağıdaki içerikleri çeşitli yönlerden ilham alan bir şekilde kurgulanmıştır.

Twin Peaks’in ormanları, Riget’in perili binaları, Lost’un gizemli mitolojisi, The Blair Witch Project’in gerçekçiliği, Contact’ın bilimi ve Taylan Biraderler’in Sır Dosyası’nın o tekinsiz garipliği… Ulular’ı kafanızda canlandırması için iyi örnekler olurdu.

Gerçek ve kurmaca mekanları bir arada konu alan Ulular’ın hikayesi 3 bölgede geçmektedir.

ULUDAĞ
ZEYNİLER KÖYÜ
BURSA

“When a thief on the run gets lost on a mythical mountain, he kickstarts a chain of events that will eventually turn into a war between four seasons.”

Ulular, hikâyesindeki yerel öğeleri bir kayak merkezi ve çevredeki metropolitan hayatın getirdiği global içgörülerle birleştirerek anlatır. Uluslararası boyutlarda da ilgi çekici bir proje olarak planlanan Ulular,  eğer Netflix üzerinde yayınlanma şansı yakalarsa, platformun ilk orijinal evreni olacak “Kayıp Kahramanlar Evreni”ni oluşturabilecek şekilde tasarlanmıştır.